...
POPULÆR: Volvo V70 kjøpes av mange nordmenn, til tross for premiumprisen. Med D3-motor er den en svært god familiebil. Foto: Wettre

Den beste motoren til V70?

Volvo V70 med den nye D3-motoren er en sterk kandidat til å være den beste utgaven av den klassiske stasjonsvogna.

Publisert 15.07.2010 kl 07:43 Oppdatert 15.07.2010 kl 07:43

Tips en venn på e-post:


404 - Not found

Error message: Not enough arguments given

FAKTA - Volvo V70 D3 aut.

  • Grunnpris: 465 800 kroner
  • Motor: Fem sylindere, 163 hk v/ 3000 o/min, 400 Nm v/ 1400-2850 o/min
  • Kraftoverføring: Sekstrinns automatgir, forhjulsdrift
  • Vekt: 1822 kg
  • Ytelser: 0-100 km/t: 9,9 sek, toppfart 205 km/t

Volvo V70 er en av nordmenns mest populære biler, og ligger alltid høyt på salgsstatistikken. I det siste har den klatret lenger opp, særlig på grunn av den økonomiske DRIVe-modellen, som med en pris på godt under 400 000 kroner plasserer V70 innenfor rekkevidde for mange. Derfor har Volvos nylige oppfrisking av motorprogrammet kommet litt i skyggen, men det finnes flere gode motorer til V70 enn den lille DRIVe-motoren.

Særlig den helt nye D3-motoren er interessant. Den er en 2,4-liters dieselmotor med 163 hk, slik den gamle 2,4D hadde. Sistnevnte har nå gått ut av V70-programmet, og det er nettopp D3 som har erstattet den. Den er også femsylindret, men har et dreiemoment på 400 Nm, der 2,4D hadde 340 Nm. Det merkes tydelig at det har kommet mer kraft til.

KVIKKERE

Enda mer merkbart er det at D3-en virker mer opplagt og raskere i responsen enn den gamle 2,4D, noe som gjør bilen mer lettkjørt. Dessuten er den mer stillegående, og den går ikke så brått tom for krefter på høyere turtall som den gamle motoren enkelte ganger kunne ha en tendens til.

Det kan også være verd å notere seg at toppdieselen D5 bare kan stille med 20 Nm mer enn D3, til tross for sine 205 hk og en pris som ligger drøyt 90 000 kroner høyere. Da skal det noe til å argumentere mot D3.

Testbilen hadde automatgir til 23 000 kroner, og det er en luksus som man nok bør vurdere. Automatkassen passer godt til bilens egenskaper, og inngår en harmonisk og sømløs allianse med denne moderne motoren.

CRUISE-BIL

V70 er ikke utpreget sportslig å kjøre, men inspirerer heller til en tilbakelent kjørestil. Det høye komfortnivået legger ingen hindringer i veien for det, og selv om det ikke er noen ny observasjon, kan det være grunn til å gjenta at Volvos seter er blant de beste og mest komfortable som blir laget. Fjæringen er også forholdsvis mykt satt opp, og langturene kan gjerne bli mange for eierne av dne bil som denne.

Ellers er V70-en seg selv lik, med god plass og mange muligheter til å koste på litt ekstra i form av utstyr. Særlig sikkerhetsutstyret er det rik mulighet til å komplettere.

DYRERE

Sammenlignet med den populære DRIVe med 109 hk er D3 selvsagt sterkere, men også dyrere i innkjøp og drift. Med automatgir bruker D3-en 0,61 l/mil, mens den manuelle girkassen sørger for 0,55 l/mil. Til sammenligning trenger DRIVe bare 0,45 l/mil, og koster 91 000 kroner mindre. D3-en begynner nemlig på 442 800 kroner. Men den komplette Volvo-følelsen er kanskje sterkest i akkurat den.

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/111/4370341/

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.