...
FRISKT UTSEENDE: Nissan Juke skal etablere seg i det trange segmentet under Nissan Qashqai. Foto: Nissan

Nisjebilene kommer for fullt

Produsentene utvikler stadig nye bilvarianter. Eksklusive småbiler, små firehjulstrekkere, firedørs kupéer og små stasjonsvogner er bare noen av de nye nisjene.

Publisert 03.06.2010 kl 14:50 Oppdatert 08.06.2010 kl 12:47

Tips en venn på e-post:


404 - Not found

Error message: Not enough arguments given
...
FRISKT UTSEENDE: Nissan Juke skal etablere seg i det trange segmentet under Nissan Qashqai. Foto: Nissan
...
MOT AUDI TT: Den sportslige Peugeot RCZ kommer om ikke lenge. Foto: Peugeot
...
LITEN OG AMBISIØS: Citroën DS3 er en spesielt påkostet småbil, som etter hvert får konkurranse av Audi A1. Foto: Citroën
...
MED BAKDØRER: Mini Countryman er en litt oppjekket Mini med fem dører og mulighet for firehjulstrekk. Foto: Mini

Før var det enkelt – det fantes bare småbil, sedan, kupé, kombi og stasjonsvogn. Og en og annen diger firehjulstrekker for dem som måtte kjøre i terreng. Nå har snart hver fører sin nisje i bilmarkedet, og det kommer flere.

Nissan liker seg i små nisjer, og har hatt stor suksess med crossoveren Qashqai. Da er det naturlig å prøve seg i enda et segment. Nye Nissan Juke er en mindre crossover, og ser ut som en krysning mellom en kompaktklassebil og en SUV. Og firehjulsdrift er tilgjengelig, men de aller fleste Juke vil ble solgt med drift bare på forhjulene. Med et spenstig og sportslig utseende er det etter alt å dømme yngre kunder Nissan vil overbevise om å prøve denne nisjebilen. Interiøret er også friskt, og startprisen på 228 000 kroner virker rimelig. Juke kommer med både diesel- og bensinmotorer. Den skal kunne bestilles fra sommeren, men bilene kommer ikke til Norge før til høsten.

MAXI-MINI

Mini Countryman stiller i omtrent samme klasse, og firehjulstrekk kan leveres til denne litt SUV-aktige versjonen av Mini. Dette er den første Mini-utgaven der baksetepassasjerene har egne dører. Countryman kan utstyres med fire eller fem seter, får et respektabelt bagasjerom og skal fortsatt ha de gode kjøreegenskapene i behold.

Med et utvalg av diesel- og bensinmotorer kommer Mini Countryman til Norge mot slutten av året.

AMBISIØS SMÅBIL

Før den tid kan vi vente den elegante Citroën DS3, som er en spesielt påkostet småbil. Både design og utstyr skal gjøre at den skiller seg ut fra andre, mindre forseggjorte biler i klassen. DS3 vil gå i clinch med Mini og den kommende Audi A1, og plasserer seg dermed i den voksende nisjen for småbiler med premiumambisjoner.

DS3 blir innført i Norge i disse dager, men bilene kommer ikke for fullt før etter sommeren.

SPORTSBIL

Den snertne sportsbilen Peugeot RCZ er derimot rett rundt hjørnet, og nisjen for små kupéer blir mer spennende når den skal ta opp kampen med Audi TT. Med runde linjer og lav profil minner RCZ om det tyske ikonet, men fronten og detaljene er fullt ut Peugeots egne. Med motorer fra 156 til 200 hk og priser fra 370 000 kroner er RCZ en skarp konkurrent til Audien.

SEDANER

Med Audi skal også inn i en ny nisje senere i år, for da kommer A7. Den er en stor variant av de såkalte firedørs kupéene, altså i praksis en sedan med ekstra elegante linjer. Mercedes CLS har hatt dette segmentet omtrent for seg selv i noen år, men A7 blir etter alt å dømme en skarp konkurrent.

Sent i år eller tidlig neste år kommer neste Hyundai Sonata, som leveres som sedan, men også kommer som stasjonsvogn neste vår.

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/111/4370341/

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.