...
MÅLKÅT: Peter Kovacs er den Odd-spissen i nyere tid som har scoret flest mål. 49 nettkjenninger har det blitt på to sesonger for ungareren. Etter opprykket i 1998 er det kun Morten Fevang og Espen Hoff som har flere scoringer for skienslaget, men ingen av dem er spisser. Foto: Poppe, Cornelius

Kovacs jakter sin 50. scoring

Målgarantister har vært en mangelvare i Odd i mange år. Skiensklubben har aldri vært kjent for å ha de store målscorerne. Ole Halvor Kolstad er den siste Odd-spissen som puttet over 50 mål i serie og cup. Peter Kovacs (32) blir den neste - kanskje allerede mot Stabæk.

Publisert 10.03.2010 kl 22:00 Oppdatert 11.03.2010 kl 06:35

Tips en venn på e-post:

Omtalte lag og spillere


Ungareren står bokført med 49 scoringer på to sesonger i Odd. Ole Halvor Kolstad og Bent Tommy Larsen er de spissene som sist passerte 50 mål i Odd-drakta. Kolstad og Larsen stoppet på henholdsvis 60 og 53 mål. Sist en av dem scoret for Odd var i 1997. Tor Erling Hogstad, Knut Seland, Kjell Magne Holte og Peder Tørdal har også over 50 mål for skienslaget, men da må vi enda lenger tilbake i historiebøkene. Nå kan altså Peter Kovacs gjøre det samme til tross for at kraftkaren kun har to sesonger bak seg i Odd. I tillegg må vi ikke glemme at de nevnte spillerne ikke har scoret mange mål på like høyt nivå som Kovacs. 32-åringen står altså bokført med 49 mål for hvittrøyene. Kovacs scoret 28 mål totalt i opprykkssesongen i 2008, mens han endte på 21 i serie og cup forrige sesong. Statistikken taler for seg selv. Selv om Kovacs allerede søndag kan bli den syvende spissen i Odds historie som kryper over grensa på 50 mål, er han likevel ikke spilleren i den nåværende troppen som har scoret flest. Morten Fevang har nettet 68 ganger i løpet av sin Odd-karriere.

LIKER STATISTIKK

Da TA serverer Kovacs de historiske tallene, trekker han på smilebåndet.

- Det er veldig fint. Jeg liker statistikk, og bruker ofte nettet til å søke opp slike ting. Det kan være greit å kunne litt statistikk når man legger opp. Plutselig får man spørsmål om hvor mange man scoret det og det året, og hvilken periode i karrieren som var den beste, sier 32-åringen.

- Når kommer det 50. målet?

- Jeg håper det kommer mot Stabæk på søndag. Sesongoppkjøringen har gått bra for min del, selv om det bare har blitt én scoring. Jeg føler meg i bedre form nå enn på samme tid i fjor, sier Kovacs.

Den tidligere Strømsgodset-, Viking- og Tromsø-spilleren mener det er viktig for ethvert lag å ha en spiller som scorer jevnt og trutt.

- Du må ha en spiller som står for 12-13 mål. Om det blir meg denne sesongen gjenstår å se, men jeg skal prøve å fortsette på samme måte som de to siste sesongene. Jeg vil ikke spå hvor mange jeg kan score i 2010, men garanterer at jeg skal jobbe hardt for alle målene, sier Kovacs.

STORTRIVES I ODD

Han er fornøyd med de to årene han har hatt i Odd, og påpeker at 2008 og 2009 er hans to beste sesonger i karrieren.

- Jeg føler jeg har gjort det bra. 49 mål på to sesonger er ikke dårlig. Perioden i Odd har så langt vært den beste i karrieren - helt klart. Alt passer meg i denne klubben - spillere, trenere og system. Jeg har det perfekt, stråler Kovacs.

Odd-trener Dag-Eilev Fagermo er absolutt ikke opptatt av at Kovacs kun har scoret ett mål i vinterens treningskamper.

- Kovacs er viktig for oss på mange flere områder enn som målscorer. Det har vi som lag bevist i vinter. Det er også mye viktigere at Kovacs bidrar så spillere som Myklebust, Bentley, Brenne og Lekven scorer. Vi må ha flere målscorere, og det gleder meg å se at mange melder seg på. Og det er mye takket være jobben Kovacs gjør, mener treneren.

- MÅ UNNGÅ SKADER

Flere og flere tror Odd kan henge med helt i toppen av eliteserien også denne sesongen. Blant annet tipper VG skienslaget på en 3. plass. Kovacs mener det er viktig at spillerne klarer å holde seg fri for skader om det skal bli suksess.

- Jeg tror vi kan gjøre det bra igjen, og det er et kompliment at folk tipper oss høyt på tabellen. Det er artig for en liten klubb som Odd å bli tippet foran lag som Brann, Viking og Vålerenga. Men det er viktig at vi slipper billig unna på skadefronten. Vi har mange gode spillere, men en ganske tynn stall. I tillegg kjenner de andre klubbene oss bedre nå enn i fjor, forklarer Odd-spissen.

søndag

14

mars

Odd - Stabæk 2 - 3

Tippeligaen 2010 - søndag 14. mars kl 18:00, Skagerak Arena

Les fullstendig kampreferat

Mest lest nå

...

Daglig leder fra Grenland tatt for utroskap

Grenland SKIEN: Statsadvokatene i Vestfold og Telemark har tatt ut tiltale for økonomisk utroskap mot en tidligere daglig leder av en bedrift i Skien. Les mer

...

Stjal strøm fra kraftselskapet

Grenland SKIEN: En trygdet 39 år gammel skiensmann prioriterte pengene på andre ting enn strømregningene, noe som førte til at strømanlegget i leiligheten hans ble stengt. Det problemet ordnet imidlertid 39-åringen opp i selv. Les mer

Frykter endelig Hydro-punktum

Næringsliv PORSGRUNN: Herøya Industripark skal gjøres om til et selvstendig aksjeselskap. – Det betyr at Hydro ønsker seg ut av området vårt slik vi ser det, sier ordfører Øystein Beyer (Ap). Han er bekymret for konsekvensene. Les mer

...

Vi hyller mor

Nyheter Morsdagen er en hedersdag for mødre. Nå kan du sende inn en hilsen til din mamma. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.