...
GÅR TIL SAK: Terje Reinertsen (bildet) og Jukka Hakala har bestemt seg for å gå til sak mot Notodden FK. Foto: Ole Martin Møllerstad

Saksøker NFK

Reinertsen og Hakala ferdig i klubben.

Publisert 26.02.2010 kl 21:43 Oppdatert 27.02.2010 kl 11:19

Tips en venn på e-post:

FAKTA

  • Tidlig i januar ble flere spillere i Notodden FK sagt opp. Dette var spillere som inngikk heltidskontrakter da klubben var i 1. divisjon. Med seg fikk spillerne et tilbud om 50% stilling. Klubben hevder de ikke lengre har råd til å ha spillere med fulltidskontrakter.
  • Klubben har skaffet en ekstra sivil jobb til flere av spillerne, og noen har valgt å godta dette tilbudet, men ikke alle.
  • Tre av spillerne har ikke kommet til enighet med klubben, og to av disse har nå stevnet klubben for retten. De mener at oppsigelsen er ulovlig.

Omtalte lag og spillere


Terje Reinertsen (22) og Jukka Hakala (33) har bestemt seg for å gå til sak mot Notodden FK. Utfallet av rettssaken vil trolig sette en viktig standard for forholdet mellom norske fotballklubber og spillerne deres.

Konflikten mellom Notodden FK og de oppsagte spillerne har pågått siden første arbeidsdag i januar. Flere spillere – inkludert Tor-Mattis Kåven, Kristian Ystaas og Andreas Granerud - har i løpet av denne perioden takket ja til å gå ned til halv stilling, men ikke alle. De siste ukene har spillerorganisasjonen NISO kommet på banen, uten at partene har kommet nærmere hverandre.

Torsdag kveld fikk Notodden FK endelig beskjed fra keeper Terje Reinertsen, midtstopper Jukka Hakala og NISO. Det blir søksmål mot klubben.

- Det er selvfølgelig en trasig situasjon, men sånn som saken har utviklet seg så var det ingen annen utvei. Betingelsene har forandret seg så mye siden vi inngikk de opprinnelige kontraktene, at det er umulig å bli enige, sier Reinertsen.

Dette betyr at Reinertsen og Hakala forlater Notodden allerede i morgen.

- Jeg har allerede et konkret tilbud fra en annen klubb, men jeg vil vente med å si hvilken før på mandag, sier Reinertsen og påpeker at det trist å forlate Notodden på denne måten.

Etter det TA erfarer har Notodden FK skaffet Reinertsen et konkret jobbtilbud ved siden av fotballen, men 22-åringen valgte å takke nei. Jukka Hakala sa tidlig i fra at han ikke aktet å jobbe ved siden av fotballen i Notodden FK.

SPENT WALTIN

Konstituert forbundsleder i NISO, Joachim Waltin, bekrefter at de nå har en advokat som forbereder en stevning mot Notodden FK.

- Vi i NISO ønsker ikke at fotballklubber skal kunne si opp spillere på grunn av økonomi. Fotballspillere har som kjent et noe annerledes arbeidsforhold enn de fleste andre. Så lenge klubbene krever overgangssummer for spillere under kontrakt, mener vi det må være en gjensidig respekt for kontrakten, sier han.

Utfallet av rettssaken – som for øvrig ikke er ventet å starte før tidligst på forsommeren – vil uten tvil få stor oppmerksomhet i fotball-Norge.

- Vi har jo et lignende søksmål på gang mot HamKam. Flere andre steder har det vært tilløp til det samme også, men der har forhandlingene ført frem. Sakene på Hamar og på Notodden er viktige prinsipielle spørsmål for oss. Hvis klubbene skulle få medhold i en rettssal, vil det bli store forandringer i dagens fotball-Norge. Skulle det skje, vil vi hevde at spillerne kan si opp sine kontrakter i likhet med vanlige arbeidstakere, sier Waltin.

- Disse sakene er ikke hyggelig å ha for norsk fotball, men det er viktig å få en avklaring på spørsmålene, legger han til.

NFK AVVENTER

Nyvalgt styreleder i Notodden, Henrik Hognestad, vil ikke kommentere stevningen før han har den foran seg.

- Jeg vil ikke kommentere denne saken ytterligere før det foreligger en formell stevning, sier han.

- Men det kan vel ikke være spesielt hyggelig å kanskje måtte gå gjennom en rettssak?

- Nei, dette er jo ikke akkurat noen gladsak. Det ar imidlertid ligget i kortene en stund, men utover det vil jeg ikke si så mye, sier han høflig.

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/football/magic/www.ta.no/111/4996501/2010-02-27T11:19:30Z when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/componada-xslt-1.178.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: A DOCTYPE is not allowed in content.

, group
X-Trace-App: [componada ; tupplur.api.kunder.linpro.no ; Sun Feb 12 09:46:17 CET 2012] X-Trace-App: [corredor ; blanken.api.kunder.linpro.no ; Sun Feb 12 09:46:17 CET 2012]

Mest lest nå

- 20 000 var med på OL-festen

Pulsen BREVIK: OL i Brevik er i gang, og det er mange folk som har funnet veien opp til anlegget på Furulund. Arrangørene melder at det var nærmere 20 000 på plass for å se og delta på folkefesten. Send inn dine bilder Les mer

...

Dro gigantlast i gammel Volvo

Nyheter PORSGRUNN: Politiet måtte stoppe et helt spesielt vogntog ved Moheim i Porsgrunn natt til lørdag. En gammel Volvo var i gang med å slepe en bil som veide over dobbelt så mye. Les mer

...

Tre tatt for fyllekjøring

Nyheter Politiet stanset tre unge fyllekjørere i telemark natt til lørdag. Les mer

...

Her er problem-SUV-ene

Bil og motor Dette er SUV-ene med flest feil og problemer. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.